Skip to main content

Czym jest opłata adiacencka infrastrukturalna?

Opłata adiacencka infrastrukturalna stanowi daninę publiczną uiszczaną na rzecz gminy w związku ze wzrostem wartości nieruchomości wywołanym podłączeniem do odpowiedniej infrastruktury technicznej. Tym samym, różni się ona znacząco od opłaty adiacenckiej podziałowej. Kwestie związane z opłatą infrastrukturalną reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Co to jest opłata adiacencka infrastrukturalna?

Zgodnie z art. 4 pkt 11 ustawy o gospodarce nieruchomościami – opłata adiacencka infrastrukturalna to opłata ustalona w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków:

  • Skarbu Państwa,
  • jednostek samorządu terytorialnego,
  • pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi.

Opisywana opłata ma charakter daniny publicznej i stanowi dochód gminy, jako jednostki samorządu terytorialnego. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 grudnia 2002 roku wyraźnie stwierdził, że nie jest ona podatkiem.

Jej istota sprowadza się do tego, że właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy infrastruktury technicznej poprzez wnoszenie tej właśnie opłaty na rzecz gminy. Zasadę tę stosuje się także do użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych, którzy na podstawie odrębnych przepisów nie mają obowiązku wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste lub wnieśli, za zgodą właściwego organu, jednorazowo opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego.

Jak stanowi art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i  telekomunikacyjnych.

W jaki sposób ustala się opłatę adiacencką infrastrukturalną?

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta może, w drodze decyzji, ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

Wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia stworzenia warunków do:

  • podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej

albo

  • korzystania z wybudowanej drogi, jeżeli w dniu stworzenia tych warunków obowiązywała właściwa uchwała rady gminy.

Do ustalenia opłaty przyjmuje się stawkę procentową określoną w uchwale rady gminy obowiązującą w dniu, w którym stworzono warunki do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo w dniu stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

Ustalenie i wysokość opłaty adiacenckiej zależą od wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej. Następuje to po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego, określającej wartości nieruchomości.

 

opłata adiacencka infrastrukturalnaŹródło: opracowanie własne.

Jaka może być wysokość opłaty adiacenckiej infrastrukturalnej?

Wysokość opłaty adiacenckiej wynosi nie więcej niż 50 % różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a tą, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w drodze uchwały.

Wartość nieruchomości według stanu przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej i po ich wybudowaniu określa się według cen na dzień, w którym stworzono warunki do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo na dzień stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

Opłata adiacencka infrastrukturalna a nieruchomości rolne i leśne

Musisz wiedzieć, że opłaty adiacenckiej infrastrukturalnej nie ustala się dla nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na cele rolne i leśne, a w przypadku ich braku wykorzystywanych na cele rolne i leśne.

 

Przeczytaj także:

Jakie są metody wyceny nieruchomości?

Na czym polega umowa dożywocia?

Służebność gruntowa – co warto o niej wiedzieć?

Udostępnij post: