Przejdź do głównej zawartości

Tendencje na rynku najmu nieruchomości mieszkaniowych

Rynek najmu nieruchomości mieszkaniowych dynamicznie się rozwija. Pomimo pesymistycznych prognoz wynikających z obostrzeń pandemicznych, w ostatnich miesiącach na rynku pojawiło się wiele nowych ofert nieruchomości do wynajęcia.

Co wpływa na rozwój rynku najmu nieruchomości mieszkaniowych?

Jednym z głównych czynników wpływających na rozwój rynku najmu jest napływ pracowników ze wchodu. Migranci ekonomiczni przyjeżdżający do pracy w Polsce są stale rosnącą grupą zgłaszającą zapotrzebowanie na najem mieszkania. Innym czynnikiem są obserwowane zmiany stylu życia młodych Polaków. Coraz częściej decydują się oni na zaspokajanie swoich potrzeb mieszkaniowych właśnie na rynku najmu, co pozwala im na zachowanie dużej mobilności w życiu prywatnym i zawodowym. Mogą szybko i łatwo zmienić miejsce zamieszkania, w przypadku zmiany miejsca pracy. Od wielu lat obserwuje się wzrost liczby wyjazdów turystycznych Polaków, który przyczynia się do rozwoju rynku mieszkań i apartamentów na wynajem krótkoterminowy. Nie można też zapomnieć o dużej grupie studentów, którzy co roku zgłaszają popyt na mieszkania i pokoje do wynajęcia w dużych miastach.

Najem krótkoterminowy, długoterminowy czy średnioterminowy?

Standardowo na rynku najmu wyróżnia się najem długoterminowy i krótkoterminowy. Ten pierwszy przeznaczony jest dla rodzin i osób zaspakajających podstawowe potrzeby mieszkaniowe na rynku najmu. Najem krótkoterminowy najczęściej kojarzy się z wyjazdami turystycznymi i zawodowymi, często też nazywany jest „najmem na doby”. Przyglądając się jednak trendom na rynku najmu nieruchomości mieszkaniowych można zdać pytania, czy najem mieszkania na kilka miesięcy przez pracowników czy studentów to najem krótko, czy długoterminowy. Przyjmuje się, że jeżeli najem związany jest z przejściowym pobytem i nie zaspakaja trwale potrzeb mieszkaniowych, to nawet gdy trwa kilka miesięcy, to jest to najem krótkoterminowy. Jednak w tym kontekście, coraz częściej wspomina się na rynku o kategorii najmu średnioterminowego.

Najem domu, mieszkania, czy pokoju?

Pod względem przedmiotu najmu rynek jest bardzo zróżnicowany. Można znaleźć szereg ofert w każdym segmencie, od łóżka w pokoju wieloosobowym po luksusowe domy i apartamenty. Pokoje wynajmowane są najczęściej studentom i pracownikom okresowym. Chociaż tradycyjne stancje wypierane są przez wynajem pokoi w tzw. mieszkaniach inwestycyjnych. Są to lokale przystosowane do wynajmu, gdzie większe pokoje są dzielone na kilka mniejszych, często wydzielane są tzw. mikrokawalerki – małe pokoje z wydzielonym aneksem kuchennym i malutką łazienką. Systematycznie wzrasta liczba ofert domów przeznaczonych na wynajem. Te o średnim lub niższym standardzie często wynajmowane są pracownikom ze wschodu, luksusowe domy najczęściej wynajmowane są  pracownikom zagranicznym wyższego szczebla.

Rynek najmu to ważny i rozwijający się segment rynku nieruchomości. Jak pokazano wynajmować można pokoje, mieszkania i domy. Jak to robić bezpiecznie? Tylko dobra umowa najmu zabezpieczy wynajmujących i najemców przed złymi doświadczeniami i przykrymi niespodziankami.

Udostępnij post: