Przejdź do głównej zawartości

Od czego zależy cena mieszkania?

O rynkowej wartości mieszkania decyduje wiele różnych czynników. Osoby zainteresowane zakupem bardzo często nie wiedzą jednak, dlaczego mieszkania o podobnym metrażu i wykończeniu na pozornie takim samym poziomie różnią się od siebie ceną. Poniżej zostały więc wymienione najważniejsze czynniki decydujące o cenie danej nieruchomości.

Lokalizacja

Lokalizacja jest czynnikiem, który ma ogromny wpływ na cenę danej nieruchomości – to właśnie od niej zależy bowiem codzienny komfort życia mieszkańców. Podczas wyceny zwraca się więc uwagę nie tylko na bliskość centrum i prestiż danego adresu, ale również na bogactwo infrastruktury, czy jakość okolicznej komunikacji. Nie bez znaczenia pozostaje charakterystyka danej dzielnicy oraz jej klimat – jak bowiem wiadomo, opinie na temat danego otoczenia mają ogromny wpływ na stosunek kupujących do konkretnego mieszkania.

Standard budynku mieszkalnego

Zainteresowani zakupem zwracają uwagę także na standard budynku mieszkalnego, w którym znajduje się lokal. Istotną rolę odgrywa jakość wykonania i użytych materiałów – często to właśnie od tego zależy, czy mieszkanie będzie sprawiało kłopoty, czy też nie. Na cenę danego mieszkania ma wpływ również sposób zagospodarowania części wspólnych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Infrastruktura osiedlowa także ma wpływ na wartość rynkową nieruchomości – osoby zajmujące się wyceną biorą pod uwagę ilość miejsc postojowych, rozwiązania dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami, a także dodatkowe udogodnienia, takie jak na przykład całodobowa ochrona, obecność portiera, czy zamknięty teren.

Wielkość mieszkania

Dla niektórych fakt, iż najbardziej pożądanymi lokalami mieszkalnymi są te o powierzchni od 30 do 60 metrów kwadratowych może okazać się zaskakujący. Inwestorzy decydują się na nieruchomości o tym metrażu zdecydowanie najczęściej, dlatego ich ceny są z reguły stosunkowo najwyższe. Warto mieć jednak na uwadze, że bardzo często zdarza się, że im lokal większy, tym niższa cena za metr kwadratowy. Nie bez znaczenia pozostają oczywiście takie czynniki, jak układ powierzchni, czy stan techniczny danej nieruchomości.

Rynek wtórny a rynek pierwotny

Nikogo nie powinien zaskakiwać fakt, iż nowe mieszkania zwykle mają wyższą cenę niż te pochodzące z rynku wtórnego. W ostatnim czasie można jednak zauważyć odwrotną tendencję – odrestaurowane kamienice w dobrych lokalizacjach, dzięki swojemu klimatowi, często znajdują się na szczycie listy uwzględniającej stawki za metr kwadratowy.

Z czego wynikają różnice w cenie w obrębie jednej inwestycji?

Wszystkie powyższe czynniki są istotne, natomiast żaden nie wyjaśnia, dlaczego różnice w cenie występują również w obrębie jednej inwestycji. Rzeczoznawcy majątkowi zwracają jednak uwagę również na takie aspekty, jak usytuowanie lokalu w budynku, czyli między innymi to, jaki jest widok z okien, w jaki sposób są doświetlone pomieszczenia oraz oceniają poziom hałasu. Wiele osób zwraca uwagę również na kondygnację.

Wybór mieszkania nie jest najłatwiejszym zadaniem – kupujący muszą wziąć pod uwagę swoje indywidualne preferencje oraz znaleźć swego rodzaju złoty środek między ceną a jakością. Świadomość na temat czynników decydujących o wartości rynkowej danej nieruchomości może się okazać bardzo pomocna.

Udostępnij post: